БЪЛГАРИЯ И ЕВРОФОНДОВЕТЕ,2013
Еврофондовете са любима тема на политиците, на медиите, даже и на хората. Рядко се замисляме какво стои зад гръмкото боравене с проценти и стойности, дали става въпрос за единна система, или пък за хаотичен поток пари, за който се борят партиите и техните „приятели" от бизнеса, готови винаги да пълнят партийните каси.
Еврофондовете са основният финансов инструмент на ЕС за провеждането на неговата политика. Една от основните цели на тази политика е постигането на по-голямо икономическо и социално сближаване между страните-членки по отношение на доходи, богатство и възможности.
Членове 158-162 от Договора за създаване на Европейските общности постановява, че Съюзът следва да насърчи цялостното си хармонично развитие и засилване на икономическото и социално сближаване чрез намаляване на различията в развитието между отделните региони. За периода 2007-2013 г., инструментите за постигане на тези цели са структурните фондове и кохезионния фонд на ЕС.
Изправени сме пред предизвикателството да оценим въздействието и ефективността на приключващия 7 годишен финансов цикъл.
СИТУАЦИЯ С ЕВРОФОНДОВЕТЕ КЪМ КРАЯ НА 2012г.
Да разгледаме само двете любими програми на бившия Министър председател: ОПТ и ОПОС. ОП Транспорт и ОП Околна среда са договорени на 100%. Изплатени към поддоставчиците са 45 на 15 %. Изплатени към България от бюджета на ЕС са 40 на 10 %.
В ЕВРО: В превод, в края на 2012, държавата дължи на изпълнителите на проекти 1.3 милиарда по ОП Транспорт и над 2 милиарда по Околна среда, общо 3.3 милиарда евро. А ЕС ни дължи само по тези 2 програми над 2 милиарда евро. Разликата от около 1.5 милиарда евро е дупката в бюджета на държавата и най-вероятно, тази дупка се е образувала в Резерва.
Като оценка на работата на Администрацията може да се каже, че подизпъхлнителите са си свършили работата, но администрацията не е съумяла да си вземе парите от Брюксел.
Със сигурност скандално е, да се договори 100% ресурс, изпълнителите в единия случай да са си взели за свършената работа само 10%, а в другия случай- само 40%.
Това положение е трагично за хазната, трагично и за бизнеса. При другите програми: Регионално развитие, Конкурентноспособност, Човешки ресурси ... положението е още по-неприятно.
В общ план ние чакаме от Брюксел за свършена работа 5.5 милиарда евро. Ако си представите държавата като фирма и Вие сте мениджър на тази фирма, добре би било да уволните цялата администрация на тази фирма.
Разликата между договорени и получени обратно от ЕС средства трябва да се движи в рамките на 15-20%, за да не фалира държавата. За съжаление, разликата между договорени и получени обратно от ЕС средства се движи в рамките на 60-90%.
Тази разлика задушава малкия бизнес, товари Резерва и социалните плащания и предизвиква насмешка сред администрацията на ЕС.
СИТУАЦИЯ С ЕВРОФОНДОВЕТЕ, ЛЯТОТО НА 2013г.
2013 е година на тревоги за управляващите България. Предстои утвърждаването на новите Оперативни програми и новият бюджет за България. Прогнозите на Министър-председателя Пламен Орешарски са това да се случи до септември.
По негови думи; „В стремежа си да не загубим средства, администрацията по-малко се фокусираше върху ефективността от усвояването... нашата цел ще бъде не просто да ги усвоим, а това да става с по-голям ефект върху развитието на страната ни."
Заявеният оптимизъм очевдидно се отнася до бъдещето. В настоящето обаче, програмният период 2007-2013 все още не е изтекъл. Политическият и управленски хаос в момента не предразполага към осмисляне и действия за успешното приключване на периода.
Идеята за „доусвояване" на европейски средства изхожда от условието, че една програма не е договорена на 100% или над 100%.
Оперативни програми:
- Транспорт / договорени
- Околна среда / договорени
- Регионално развитие / остават 10%
- Конкурентоспособност / остават 15%
- Техническа помощ / остават 5%
- Развитие на човешките ресурси / остават 11%
- Административен капацитет / остават 22%
Има ресурс за договаряне през 2013 за:
- Регионално развитие / около 150 млн Евро
- Конкурентоспособност/ около 130 млн Евро
- Развитие на човешките ресурси/ около 120 млн. Евро
- Административен капацитет/ около 40 млн. Евро
Кой и къде може да кандидатства, при обявяване на дати за набиране на проектопредложения в оставащите месеци на 2013 година
- Регионално развитие:
Могат да кандидатстват търговски дружества като подизпълнители;
Могат да кандидатстват НПО, в повечето случаи- в консорциум с община.
Кандидатства се в МРРБ
- Конкурентоспособност:
Могат да кандидатстват търговски дружества като изпълнители на проекти;
Кандидатства се в Министерство на икономиката
- Развитие на човешките ресурси:
Могат да кандидатстват търговски дружества като подизпълнители;
Могат да кандидатстват НПО, НПО в консорциум с община, или само общини.
Кандидатства се в МТСП и Министерство на образованието
- Административен капацитет:
Могат да кандидатстват НПО, НПО в консорциум с община, или само общини.
Кандидатства се в Министерство на финансите, където беше преместен Управляващия орган на Програмата.
НОВИЯТ ПЕРИОД
Новите оперативни програми за 2014-2020 са „Транспорт и транспортна инфраструктура", „Околна среда", „Региони в растеж", „Наука и образование за интелигентен растеж", „Развитие на човешките ресурси", „Добро управление", Програма за развитие на селските райони.
Очакваният обем на средствата е малко над 15 милиарда евро. Структурните и Кохезионният фонд са от решаващо значение за икономическото бъдеще на страната ни.
Да се надяваме, че настоящото, а и следващите правителства ще се обединят около важните за България приоритети, вслушвайки се в гласа на бизнеса, синдикатите и неправителствените организации, които най-добре знаят за какво и как трябва да се харчат европейските пари.