ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ ЗА БИЗНЕСА, ДАВАЩ СТИПЕНДИИ
Пореден законопроект за борба с младежката безработица приеха депутатите. Текстовете са част от пакета мерки на левицата за стимулиране на младежката заетост.
Законопроектът предвижда фирми, които осигуряват стипендии на студенти и ученици и ги наемат на работа, да ползват данъчни облекчения, като се намалява данъчната им основа.
"Промяната на данъчната основа може да изиграе голяма роля, без да се пипа данъчната ставка", заяви Алиосман Имамов и допълни, че с този закон се облекчава бизнесът.
Корнелия Нинова от левицата обясни, че освен стъпка за намиране на работа на младежите този закон е и стъпка напред в обвързване на бизнеса с образованието.
Този законопроект е само една от стъпките в тази посока, заяви Нинова и допълни, че депутатите трябва да продължат да работят в тази насока.
Данъчно задължени лица, които предоставят стипендии на ученици и студенти да намаляват финансовия си резултат с размера на стипендиите, като поемат задължение за осигуряване на работа на учениците или студентите след завършване на обучението им за период не по-малък от срока, за който е предоставена стипендията, предвижда законопроектът.
Европейската комисия и Евростат, както и данните на родната статистика показват високи темпове на нарастване на младежката безработица.
"Националните показатели тревожно следват най-високите европейски нива. Отчитаме нарасналата младежка безработица включително нарастващото несъответствие между получавано образование и нуждите от кадри за бизнеса", обясни мотивите Георги Гьоков от левицата.
Целта на законопроекта е, от една страна, да се осигури възможност за първо работно място на младите хора, а от друга страна, работодателите да си гарантират подготовката на млади кадри, от които имат нужда, посочи депутатът.
Финансовият ефект от прилагането на тази мярка за стимулиране на младежката заетост на този етап е трудно предвидим, но едва ли на първо време би надхвърлил един милион лева годишно, смятат вносителите.
"Тъй като става дума за промяна на данъчното законодателство, предлагаме тя да влезе в сила от началото на следващата година", уточни Гьоков.
Българската стопанска камара (БСК), КНСБ и Министерство на финансите подкрепят промяната.
По време на дебата единственият депутат, който се обяви против облекченията, беше Магдалена Ташева от "Атака". По нейни думи 10-процентният плосък данък у нас е един от най-ниските в Европа и “няма мегдан“ за още реверанси от държавата към бизнеса.
"Духът на закона не ми харесва", обясни тя и призова, когато държавата разполага с достатъчно средства, тя да решава кои "талантливи деца" да получат стипендии.