460 000 души са бедните, които, и да искат, не могат да внасят вноски
Дина ХРИСТОВА
 
Около 250 000 българи имат доходи и могат да внасят здравни осигуровки, но не го правят вероятно заради огромното недоверие в здравната ни система, ниското качество на услугите и нуждата от доплащане почти във всички случаи. Още над 460 000 са хората, които, и да искат, не могат да се осигуряват заради липсата на доходи. Стряскащите цифри от анализ на НАП цитира вчера председателят на здравната комисия в парламента Нигяр Джафер. На практика това са несъбираеми вноски, тъй като хората в първата група трудно може да бъде идентифицирана, а от втората няма какво да се събира. Общо неосигурените за здраве са 2 млн. Здравната осигуровка е задължителна и тези 250 000 българи се водят длъжници на НЗОК.
 
Джафер обяснява нежеланието за осигуряване с действията на управлението на ГЕРБ, което пренасочи близо 2 млрд. лв. от здравни осигуровки за дейности, които са ангажимент на държавата или направо за покриване на дупки в бюджета. "Един заместник-министър на финансите тези дни откровено призна, че част от тези средства са отишли за инфраструктура", обяви Джафер, като визира Владислав Горанов. Според депутата от ДПС сега българите се питат "защо с моите осигуровки се плаща какво ли не, но когато аз имам нужда, обикновено няма направления и трябва да си заплащам лечението".
 
Българите, които получават доходи, но не се осигуряват към момента, са определени на базата на различни статистически проучвания и оценки на сивата икономика. Става въпрос за работещи в строителството, бавачки, домашни помощници и др., както и работещи нелегално навън. От НАП признават, че достъпът до банкови сметки на подобни лица ще позволи по-прецизно определяне на тази група и ще разшири възможностите на данъчните за принудително събиране на вноските. Не е ясно обаче доколко е рентабилна подобна процедура, тъй като най-голямата сума, която може да бъде събрана, е 1008 лв. (вноските по 16.80 лв. на месец за давностния срок от 5 години назад). Данъчните могат да се опитат да съберат вноски и от около 130 000 неосигурени, които не са го правили, защото не знаят, че трябва. Това са предимно студенти, които държавата осигурява, но са загубили права, защото не са внасяли вноски през трите месеца между училището и университета.

БЕЗ ЕФЕКТ
 
Според депутата Нигяр Джафер законодателните промени в последните години са показали, че репресивните мерки и наказанията не водят до по-висок процент осигурени. Няма как да бъдат събирани осигуровките и на почти 1.2 млн. българи, които са извън здравното осигуряване, тъй като според статистически данни те живеят постоянно навън и затова не се осигуряват у нас.

Прочетено: 2510