ДОЦ. Д-Р ЩЕРЬО НОЖАРОВ: ИМА ЗАБАВЯНЕ НА ИКОНОМИКАТА НИ, ДАННИТЕ ЗА НАРАСТВАЩИЯ БВП НЕ СА ЧАК ТОЛКОВА ДОБРИ
Очакванията за нарастване на брутния вътрешен продукт (БВП) на България са значително надвишаващи очакванията за общия растеж в Европейския съюз. Ако за Съюза той е 0,8 на сто, то за България е 1,9 на сто. Това обаче не е чак толкова добре, защото България е догонваща икономика, каза икономическият съветник към Българската стопанска камара доц. д-р Щерьо Ножаров по време на деветата конференция за имотния пазар на Националното сдружение "Недвижими имоти", която се провежда в Бургас.
Той допълни, че според икономическите принципи такава държава трябва да расте със значително по-бързи темпове.
"Брутният вътрешен продукт на човек от населението в България е около 13 000 евро, за сравнение средният за ЕС е 35 000 евро. По паритетна покупателна способност ние отчитаме стойност от 59 на сто от средната за Съюза. Тоест, за да догоним средното ниво в Европейския съюз, ние трябва да растем с поне 5 процента на годишна база и то през следващите 15 години", посочи доц. Ножаров.
По думите му в световен мащаб средното нарастване на БВП е 3 на сто. Той даде пример със съседна Румъния, която отчита 3,2 процентни пункта срещу 1,9 на сто за България.
"Има забавяне на икономиката ни. В последния си анализ агенция "Фич" посочва две причини за това – демография и липса на частни инвестиции. Относно демографията - тя не касае само свиването на населението като обща активна работна сила и общ брой потребители, но и промяната на възрастовата структура, недобрите компетентности и умения, които пък са резултат от недоброто образование. И тук не говорим само за висшето такова. Онова обаче, което най-много ни пречи и за което не се говори, са инвестициите. Не публичните капиталови инвестиции, а частните. Те следва да са между 23 и 27 на сто от БВП, а реално в България са 17-18 на сто. С ниско ниво на частни инвестиции ние няма как да догонваме когото и да било и няма как да развиваме съвременна икономика", посочи доц. д-р Щерьо Ножаров.