Тази година голямата награда от 5000 лв. в Сезон 3 на Инкубатора ни по роботика бе присъдена на талантлив екип ученици от Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС) – София с оригиналното име „Не се чете“. Проектът, с който те впечатлиха журито на конкурса, е иновативна образователна платформа за бързо прототипиране, която значително улеснява работата с различни електронни компоненти чрез специално разработена платка.

Платката, сърцето на техния проект, е създадена така, че да позволява бързо и лесно свързване на компонентите без излишни кабели. Това прави процеса по-интуитивен, бърз и организиран, а ясно обозначените точки на платката значително намаляват нуждата от дълги инструкции и предварителни познания. Този сезон се радваме, че не само успяхме да предоставим на учениците необходимото финансиране и компоненти, но и ги свързахме с едни от най-добрите специалисти в индустрията – нашите членове от „Зекенг АД“, които активно ги насочваха и подкрепяха в хода на разработването на проекта.

Инкубаторът продължи почти шест месеца, в които екипът имаше възможност да чуе и посети поредица от експертни сесии, които обхващат ключови теми – от електроника и автоматизация до конструкция на изделия и иновации.  Бяха организирани множество индивидуални менторски сесии и беше оставено време за самостоятелна работа по проекта. 

Финалът на Инкубатора се състоя в рамките на Robotics Strategy Forum в „София Тех Парк“. На него учениците от екип „Не се чете“ представиха версия на своята платформа и предложиха прогноза за цената ѝ при разпространение в училища и образователни институции. Тяхната платка не само ще улесни работата на ученици и преподаватели, но и ще направи обучението по-привлекателно и достъпно за повече хора. Екипът вече обсъжда интеграция на изкуствен интелект в платформата, който да предоставя помощ и насоки при затруднения, което би направило продукта им още по-полезен и иновативен.

Екипът на „Не се чете“ впечатли журито със своята работа в рамките на Инкубатора, практическо мислене и с умението да превръщат идеите в работещ прототип. От Сдружението желаем успех на младите таланти от „Не се чете“ в реализацията на тази интересна идея и сме горди, че като асоциация сме допринесли за тяхното развитие.

Прочетено: 39