ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА БСК БОЖИДАР ДАНЕВ ОТКРИ МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО ТУИНИНГ ПРОЕКТ „ПОДПОМАГАНЕ НА СОЦИАЛНИЯ ДИАЛОГ”
Председателят на БСК Божидар Данев и зам.-министърът на социалната политика Явор Димитров откриха международна конференция по Туининг проект „Подпомагане на социалния диалог”, която се проведе на 6 април в столичния Парк-хотел „Москва”. Конференцията бе организирана от Министерството на труда и социалната политика, български социални партньори и партниращи организации от Белгия и Великобритания.
Проектът е насочен към укрепване на ефективния социален диалог между МТСП, организациите на работниците и служителите, и организациите на работодателите в България, и е във връзка с подготовката ни за членство в ЕС.
В рамките на конференцията бяха представени доклади за ролята на социалните партньори при управлението не европейските социални фондове и за развитието на туининг проекта в България. Освен това, беше споделен опитът на Великобритания при приложението на европейската Директива за информиране и консултиране, както и белгийският опит за провеждане на регионален социален диалог.
Участваха над 100 представители на социалните партньори на национално и браншово ниво, техническият директор на Агенцията на Европейските социални фондове Луи Вервлут, директорът на Социалния и икономически съвет на Фландрия Петер Кереманс, зам.-директорът на Федерацията на работодателите във Великобритания Дейвид Йендъл.
***
ИЗКАЗВАНЕ НА БОЖИДАР ДАНЕВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БСК,
При откриването на международна конференция по
Туининг проект „Подпомагане на социалния диалог”
(6 април, София, Парк-хотел „Москва”)
УВАЖАЕМА ГОСПОЖА МИНИСТЪР,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Социалният диалог в България има вече 15-годишна история. Непосредствено след демократичните промени в страната беше създаден Национален съвет за тристранно сътрудничество, а по-късно – секторни и регионални трипартитни съвети.
България е единствената страна, в която законодателството задължава правителството да регулира трудовите и осигурителните отношения и въпросите на жизнения стандарт на населението след консултации и в сътрудничество със социалните партньори. Неизпълнението на това задължение води до отмяна на съответните актове от съда.
България е единствената между новите членки на ЕС, в която социалните партньори имат право на половината от гласовете в надзорния съвет на националната социалноосигурителна институция.
България запази трипартитния Национален съвет за тристранно сътрудничество като орган за преговори между правителството и социалните партньори и след създаването на Икономически и социален съвет. Българският Икономически и социален съвет е учреден за провеждане на граждански диалог по подобие на Икономическия и социален комитет на европейските общности и изразява становищата на гражданското общество в страната по важни въпроси на икономическата и социалната политика.
Бипартитният социален диалог в България също се развива успешно. Не са малко случаите, в които националните организации на социалните партньори следват практиката на европейските социални партньори, като сключват помежду си бипартитни споразумения. Досега всички подобни споразумения се подкрепяха от правителството и от парламента, и се превърнаха в законови текстове.
От година на година се увеличава броят на сключените колективни трудови договори по сектори и по предприятия. Нараства и броят на сключените бипартитни секторни споразумения за минималните размери на заплащане и социално осигуряване по основни категории персонал.
За съжаление, има макар и малък брой сектори, в които бипартитният социален диалог е традиционно затруднен по различни причини.
Основна слабост на социалния диалог са неразвитите процедури за информиране и консултиране на работниците и служителите. Само преди няколко дни трипартитна работна група подготви промени за регламентиране на тези процедури в българското трудово законодателство и този проект беше одобрен от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Очакваме до края на настоящата година да стартират първите процедури за информиране и консултиране.
Какво очакваме от туининг-проекта?
На първо място, съдействие за развитие на бипартитния социален диалог по сектори, предприятия и на регионално ниво – участие на социалните партньори в цялостния процес по усвояване на Структурните фондове, като партньори на местните власти.
На второ място, повишаване на капацитета на социалните партньори за подготовка на проекти, финансирани от европейските структурни фондове и, основно – по Европейския социален фонд, свързани с мотивация на социалните партньори и публично-частното партньорство.
На трето място, възприемане на модерните европейски практики за развитие на човешките ресурси и създаване на стимулиращи системи за израстване в професията и за трудови възнаграждения.
Също така, бихме желали да се наблегне на финансовото участие на работниците, като нов инструмент за социален диалог между работодатели и работници и на съответните схеми, мотивация и бонуси. Пример за това е обсъждането на т.нар. “Корпоративни пенсионни фондове”.
Интерес за нас ще представлява европейския опит и при работническите съвети.
Надяваме се тази конференция да очертае бъдещите насоки на развитие на проекта.
Пожелавам на всички участници плодотворна и успешна дискусия.
Благодаря за вниманието!