ОКОНЧАТЕЛНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА МИНИМАЛНИТЕ ОСИГУРИТЕЛНИ ПРАГОВЕ
04.09.2006 г.
Окончателните резултати от преговорите за минималните осигурителни прагове показват следната равносметка:
От общо 73 икономически дейности са постигнати споразумения между браншовите организации на работодателите и на синдикатите за 51 дейности, административно ще се определят за 17 дейности, а 5 дейности се финансират от държавния бюджет и за тях не се договарят “прагове”.
От 51 споразумения по икономически дейности 49 са сключени от браншови организации на работодателите (от тях за 47 дейности - от членове на БСК), а за 2 дейности - от отделни дружества с поделения в страната – Булгаргаз и Български пощи.
Средното увеличение на договорените “прагове” от браншовите организации на частния бизнес е 14 на сто. Това съществено нарастване още веднаж потвърждава извода, че намалението на осигурителните вноски с 6 пункта доведе до значително увеличение на трудовите възнаграждения и тази тенденция ще продължи и през следващата година. Става ясно, също така, че пазарните механизми и икономически лостове работят по-ефективно от административната намеса на държавата в регулирането на заплащането на труда.
Предвижда се “праговете” в бюджетната сфера да се повишат с 8 на сто от 1 юли 2007 г. за разлика от частния сектор, в който новите “прагове” влизат в сила от 1 януари 2007 г. Това означава, че в годишен мащаб увеличението в бюджетната сфера е 4 на сто и темповете на повишение на заплащането в частния сектор го превишават с 10 пункта.
По такъв начин средното за страната повишение на осигурителните “прагове” възлиза на 12,6 на сто. С този процент МТСП ще повиши административно “праговете” в икономическите дейности, в които няма постигнато споразумение между социалните партньори.
По отделните категории персонал увеличението на “праговете” е следното:
-
ръководни служители – 12 на сто;
-
аналитични специалисти – 12 на сто;
-
приложни специалисти – 14 на сто;
-
помощен персонал – 13 на сто;
-
персонал, зает с услуги, охрана и търговия – 12 на сто;
-
производители в селското, горското и рибното стопанство – 8 на сто;
-
квалифицирани работници – 14 на сто;
-
оператори на машини, съоръжения и транспортни средства – 13 на сто;
-
нискоквалифицирани работници – 10 на сто.
Тези данни отново показват, че работодателите са готови да увеличават преимуществено трудовите възнаграждения на по-квалифицираните работници и служители, а в по-малка степен - на тези с ниска квалификация.
Окончателните резултати от преговорите за минималните осигурителни прагове категорично опровергават всички скептици и противници на намалението на осигурителните вноски, както и привържениците на административната намеса на държавата на пазара на труда.