БРУТЕН ВЪТРЕШЕН ПРОДУКТ ЗА ВТОРОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2010 Г. -
 ЕКСПРЕСНИ ОЦЕНКИ

Експресните оценки на БВП за второто тримесечие на 2010 г. показват спад на икономиката с 1.5% спрямо съответния период на предходната година.

В ръководството на Евростат за тримесечни национални сметки експресните оценки за БВП са дефинирани като:

„...най-ранната картина на икономиката, представена в съответствие с концепциите и дефинициите на Системата на националните сметки, данните, за която се произвеждат и публикуват във възможно най-кратки срокове - след края на отчетното тримесечие, като се използва ограничена и непълна информация в сравнение с традиционно разработваните тримесечни показатели на националните сметки...".

Експресните оценки за БВП в контекста на общите условия за подготовка на краткосрочни показатели се основават на предварителна краткосрочна информация (обект на последващи актуализации и ревизии), на експертни оценки и модели за поведението на компоненти в състава на БВП, за които към момента на изчисленията не е налична директна базисна информация.

Разработените експресни оценки за второто тримесечие на 2010 г. са подготвени в срок от 43 дни след отчетния период. Те са представени в стандартен формат за публикуване на тримесечните данни на националните сметки - текущи цени, относителни дялове на компонентите в състава на БВП и индекси на физическия обем спрямо съответния период на предходната година  (Приложение 1).

Съгласно календара на статистическите изследвания НСИ ще подготви и публикува официални тримесечни резултати за БВП за второто тримесечие на 2010 г. на 8 септември 2010 година.

Второ тримесечие на 2010 година

Според експресните тримесечни оценки на НСИ реалният спад на БВП е 1.5% за второто тримесечие на 2010 г. спрямо съответния период на предходната година. В номинално изражение БВП достига до 16 379 млн. лв. в текущи цени.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност възлиза на 13 999 млн. лв. в текущи цени. В сравнение с  второто тримесечие на 2009 г. брутната добавена стойност реално намалява с 1.1%.

Спадът на БВП през второто тримесечие на 2010 г. се дължи основно на намаление на добавената стойност в сектора на услугите, която е с 1.7% по-малко в сравнение с второто тримесечие на 2009 година. В сравнение със същия период на миналата година реалният спад на добавената стойност в индустриалния сектор е 0.3%, докато в аграрния сектор брутната добавена стойност реално се увеличава с 1.6%.

Добавената стойност, реализирана от аграрния сектор, определя 5.5% от общата добавена стойност в икономиката. Относителният дял на индустриалния сектор е 32.2%, а секторът на услугите заема най-голяма част от общата добавена стойност - 62.3%.

От страна на крайно използвания БВП разходите за индивидуално потребление намаляват реално със 7.6%, а разходите за колективно потребление намаляват с 19.9% спрямо второто тримесечие на 2009 година. Инвестициите в основен капитал бележат реално намаление с 1.4%.

Оценката на индекса на физическия обем на износа на стоки и услуги показва реално увеличение с 11.4%, докато индексът на вноса на стоки и услуги показва намаление с 1.2%. 

В структурата на крайно използвания БВП крайното потребление заема 73.3%, а  инвестициите в основен капитал имат относителен дял 30.5% от БВП. Външнотърговското салдо е отрицателно (-4.2% от БВП).

 Полугодие на 2010 година

През първото полугодие на 2010 г. реалният спад на БВП е 2.5% в сравнение с полугодието на предходната година. Оцененият текущ обем на БВП за първите шест месеца на 2010 г. възлиза на 30 429 млн. лева. Брутната добавена стойност за икономиката е 25 989 млн. лв. и реално намалява с 1.1% достигнатото ниво през съответния период на 2009 година.

От страна на производствения метод оценките за аграрния сектор показват реално  увеличение на добавената стойност с 0.6%, отраслите на индустриалния сектор създават с 0.6% по-малко добавена стойност отколкото през първото полугодие на 2009 година. Добавената стойност в сектора на услугите реално намалява с 1.5%.

Разходите за индивидуално потребление намаляват с 6.7%, а инвестициите в основен капитал - със 7.2%. Външнотърговското салдо е отрицателно (- 6.2% от номиналния обем на БВП). За първото полугодие на 2010 г. износът на стоки и услуги се увеличава с 8.9%, а вносът на стоки и услуги намалява с 1.8%.

 


В международната терминология се използва терминът "flash estimates".

Към официалните данни за първото тримесечие са добавени експресните оценки за второто тримесечие на 2010 година.

Прочетено: 2365