Да се децентрализира финансирането на професионалното обучение в България чрез създаването на специализирани фондове, предложи на пресконференция днес, 12 декември, ръководството на Асоциацията на лицензираните центрове за професионално обучение.

В пресконференцията участваха: Евгени Евгениев – председател на АЛЦПО, Красимир Василев – зам.-председател, Галя Божанова – главен секретар, и Росен Димоларов – член на УС.

Според г-н Евгениев, системата на професионално обучение и образование (ПОО) у нас е силно централизирана и се финансира основно от държавния бюджет чрез програмите на Агенцията по заетостта. Проучване на БСК, обаче, показва, че 60 процента от работодателите вече предпочитат да инвестират собствени средства в обучението на своя персонал, вместо да търсят финансиране от Агенцията по заетостта с цел обучение и последващо наемане на регистрирани в бюрата по труда безработни лица. В тази връзка, председателят на АЛЦПО апелира към насочване на системата на ПОО към заетите, а не към безработните лица и прилагане опита на развити европейски държави, като Белгия, Дания, Германия и др., където финансирането на системата на ПОО се осъществява на ваучерен принцип от специализирани фондове. Тези фондове в отделните държави се управляват на двупартитен (работодатели и синдикати) или трипартитен (работодатели, синдикати и държавни органи) принцип. Кой принцип на управление да се въведе у нас и дали държавата да участва в създаването и управлението на тези фондове, следва да се прецени след дискусия със заинтересованите страни. Фондовете за ПОО могат да се обособят не само на национален, но и на браншови принцип, така че да покриват конкретните нужди на отделните сектори на икономиката от квалифицирана работна ръка.

Представяйки европейските предизвикателства пред системата на ПОО в България, г-жа Галя Божанова отбеляза, че у нас предстои да се изгради Национален Европас център, чиято функция ще бъде да заверява т.нар. „Европас мобилност” – валиден за цяла Европа документа, отразяващ всички придобити знания, умения, квалификации и опит на отделното лице, кандидатстващо за работа в която и да е страна от ЕС. Европас мобилност е един от петте елемента на Европас, който е от основно значение за мобилността на трудовия ресурс. Другите необходими документи са: европейски формат на автобиография (отговорност по неговото изработване носи съответното лице), приложения към сертификатите и дипломите за завършено ПОО (издават се от обучаващата организация), европейски езиков сертификат и Европас мобилност. Г-жа Божанова обърна внимание върху факта, че издаването на приложения към документите за завършено ПОО не е задължително, затова призова потребителите, преди да се спрат на обучаваща организация, да се поинтересуват дали тя издава такъв документ. Според г-жа Божанова, сред основните приоритети на АЛЦПО ще е именно обучението на членовете на асоциацията за прилагане на европейските инструменти по признаване на професионална квалификация.

Друг приоритет на политиката в областта на ПОО трябва да бъде осигуряването на прозрачност, независимост и обективност при оценяването на придобитите знания и умения.

Според зам.-председателя на АЛЦПО – Красимир Василев, съществува сериозна необходимост от обновяване на поднормативната рамка в сферата на ПОО. Макар Законът за професионалното обучение и образование в голяма степен да решава въпросите на ПОО, възникват проблеми по практическото му реализиране. Предпоставки за това са множеството наредби, част от които не са променяни от 60-те години на миналия век, а други механично пренасят практики от миналото и не кореспондират със съвременната нормативна рамка. Липсва хармонизиране и с редица нормативни и поднормативни актове, които по косвен път имат връзка с ПОО (например, множеството наредби за техническите изисквания към отделни продукти, респективно – изисквания към работещите с подобни продукти).

Прочетено: 2543