ДЕКЛАРАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА БЪЛГАРСКАТА ИНДУСТРИЯ И ВЪГЛЕДОБИВ
Ние, долуподписаните организации:
- Българска минно-геоложка камара
- „Мини Марица-изток“ ЕАД
- Асоциация „Български въгледобив“
- Българска асоциация на производителите на инертни материали (БАПИМ)
- Българска браншова камара на енергетиците
- Български енергиен холдинг ЕАД
- Български енергиен и минен форум
- Българска стопанска камара
- Конфедерация на работодателите и индустриалците в България
- „Минпроект“ ЕАД
- Национална електрическа камара
- Национален комитет на Световния енергиен съвет
- НТС по МДГМ
- НТС по Енергетика
- Синдикална миньорска федерация „Подкрепа“
- Федерация на независимите синдикати на миньорите към КНСБ
Изхождайки от:
- Необходимостта от гарантиране на енергийната независимост на Република България;
- Следването на принципите на устойчивото развитие в добивната индустрия;
- Планът за реиндустриализация на Европейския съюз;
- Защитата на структуроопределящи компании в сектор „Въгледобив“ и „Енергетика“ на Република България;
- Постигнатите вече високи нива на емисиите при добив на въглища и производство на електроенергия от конвенционални източници от операторите в енергиен комплекс „Марица-изток“ през последните 15 г.;
- Оценка на социално-икономическото въздействие на въгледобивната дейност и производството на електрическа енергия от ТЕЦ за регион Стара Загора и за страната като цяло,
Заявяваме нашата категорична подкрепа за продължаване на работата на операторите в енергиен комплекс „Марица-изток“ – рехабилитирани или новопостроени ТЕЦ и въгледобивна компания „Мини Марица-изток“ ЕАД в унисон с наличните нива на емисии (NOx, SO2, CO2, живак, прах).
Ние заявяваме нашият призив към българските държавни институции за изграждане на национална консолидирана позиция в защита на модерния български въгледобив и производство на електроенергия в комплекс „Марица-изток“ чрез:
- Изготвяне на национално-отговорна консолидирана позиция в защита на българските въгледобив и конвенционална електроенергетика, която ясно и недвусмислено да бъде заявена по време на всички срещи, дискусии, форуми и т.н. на ниво Европейски съюз, паневропейски енергийни организации и др.
- Създаване на мащабна международна коалиция от потенциално засегнати страни-членки на ЕС от приемането на предложените невъзможни за постигане прагове на емисии за периода след 2020 г. Наши потенциални партньори са правителствата и индустриите на Германия, Полша, Румъния, Гърция, Чешката република.
- Осигуряване на гласуване против предложените драстични и непостижими от българската и други европейски индустрии нови прагове на емисиите в Референтния документ2010/75/ЕО през месец април и за напред.
- Осигуряване на мащабна кампания в редица международни форуми, формати и организации, които ще способстват да се чуе позицията и аргументите на българската индустрия и конвенционална електроенергетика.
Ние заявяваме, че приемането на предложените драстични промени за понижаване на съществуващите прагове на емисиите от индустрията, в т.ч. и производство на електроенергия от изкопаеми горива и добива на тези горива, ще е пагубен за българската и европейската икономики. Най-ярките последствия от въвеждането на тези промени след 2020 г. са:
- Загуба на добавена стойност по веригата на доставките в сектор „Електроенергетика“, както и на конкурентни предимства в производството на електроенергия и на стоки и услуги от тежката индустрия на страната.
- Неизпълнение на насоките за реиндустриализация на Европа;
- Обезкървяване на икономическата база на България и превръщането й в незначителен икономически придатък към Европейския съюз.
- Загуба на над 12 000 преки работни и още 80 000 косвени работни места;
- Това би довело до безпрецедентна социална и икономическа криза с неизмерими последствия;
За страните
<подписи>