ОТНОСНО ПРОЕКТИ ЗА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА СЕМЕЙНИТЕ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА И В КОДЕКСА НА ТРУДА, ВНЕСЕНИ ОТ КРЪСТИНА ТАСКОВА И ГРУПА Н.П.
Изх. № 02-00-30 / 17.09.2019 г.
КОПИЕ:
|
ДО Г-Н ХАСАН АДЕМОВ Г-Н СЛАВЧО АТАНАСОВ Г-ЖА МЕНДА СТОЯНОВА Г-Н ПЕТЪР КЪНЕВ
Г-ЖА МАРИЯНА НИКОЛОВА |
ОТНОСНО: Становища на БСК по проекти на ЗИД на Закона за семейните помощи за деца, № 954-01-56, внесен от Кръстина Таскова и група н. п., и ЗИД на Кодекса на труда, № 954-01-57, внесен от Кръстина Таскова и група н. п.
С настоящото представяме бележки и коментари по законопроектите за изменение и допълнение, както следва:
- Относно Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца, № 954-01-56, внесен от Кръстина Таскова и група н. п.:
БСК многократно е заявявала необходимостта от целеви и фокусирани мерки за атакуване на причините и ограничаване последиците от продължаващата демографска криза, като е необходимо мерките да бъдат насочени към постигане на предварително дефинирани и приети с консенсус цели на демографската политика. За постигане на тези цели е необходимо извършване на цялостен анализ на политиката по социално подпомагане в страната.
Представеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца предлага мярка, която самостоятелно и фрагментарно приета няма да доведе до целените резултати за подобряване на демографската картина в България.
В Предварителната оценка на въздействието на ЗИД на Закона за семейни помощи за деца следва да бъде прецизиран източникът на финансиране.
С оглед на изложените по-горе бележки и коментари, Българската стопанска камара се въздържа от подкрепа на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца, № 954-01-56, внесен от Кръстина Таскова и група н. п.
- Относно Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 954-01-57, внесен от Кръстина Таскова и група н. п.:
Кодексът на труда на Република България урежда продължителност на отпуска за отглеждане на малко дете, която нарежда страната ни на водещо място по този критерий не само в рамките на ЕС, но и в световен мащаб. Потвърждения за посоченото могат да се открият и в доклади на ЕК, ЕП, УНИЦЕФ и други международни институции.
В представения ЗИД на Кодекса на труда, № 954-01-57, се предлага работничка или служителка с едно или повече живи деца до 18-годишна възраст да има право на един допълнителен ден платен отпуск за всяко дете за всяка година.
Намираме, че подобна промяна в законодателството не е необходима, тъй като в действащия към момента чл. 168 КТ е предвидена вече възможността при колективно трудово договаряне работничка или служителка с две живи деца до 18-годишна възраст да има право на два работни дни, а работничка или служителка с три или повече живи деца до 18-годишна възраст - на 4 работни дни платен отпуск за всяка календарна година. Това е законов текст, с който се предоставя възможност за още по-продължителен отпуск, на фона на водещото място на Р България сред европейските държави по този показател.
Продължаващата демографска криза в страната показва, че наличието на законово уреден продължителен отпуск за отглеждане на дете не е пряко обвързано със стимулиране на раждаемостта, отговорната грижа и родителство.
По тези причини, намираме, че въвеждането на предложението за допълнителен един ден платен годишен отпуск не би дало търсените ефекти за промяна на демографската картина в страната.
С УВАЖЕНИЕ,
РАДОСВЕТ РАДЕВ
Председател на УС на БСК