ОТНОСНО ЗЛОУПОТРЕБИТЕ С ПАРИЧНИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ЗА БЕЗРАБОТИЦА
20.05.2020
Изх. № 04-00-9/ 20.05.2020 г.
ДО
Г-ЖА МАРИЯНА НИКОЛОВА
ЗАМ. МИНИСТЪР - ПРЕДСЕДАТЕЛ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА И ДЕМОГРАФСКАТА ПОЛИТИКА И ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НСТС
КОПИЕ: СЕКРЕТАРИАТ НА НСТС
ОТНОСНО: Становище по предложения на АИКБ, свързани със злоупотребите с парични обезщетения за безработица
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО НИКОЛОВА,
С настоящото представям следната позиция във връзка с насроченото неприсъствено заседание на Комисията по осигурителни отношения – КОО (Ваше писмо № 0304-17/15.05.2020г.):
- Натрупаните проблеми при ползването на обезщетения за безработица от български граждани, придобили съответни права след последна заетост в ДЧ на ЕС имат значимо въздействие върху финансовото състояние на ДОО и върху мотивацията за заетост на пазара на труда в България на всички икономически активни лица.
- Според многобройни сигнали от страна на НОИ, налице са значителни неразплатени суми, дължими от осигурителни администрации на ДЧ на ЕС, представляващи основни дестинации за постоянна и временна, в т. сезонна заетост извън страната за много български граждани.
- В същото време, са налице редица проблеми от правно естество, вкл. неясни или подаващи се на широко тълкуване приложими регламенти на ЕС. Над тридесет години в България не се прилага и контролира ефективно режима на адресна регистрация по настоящ адрес. По тази причина възникват спорни основания за преценка на уседналостта на лицата и задължението за изплащане на обезщетенията за безработица, съответно от НОИ или от органите заетост и осигуряване в ДЧ на ЕС, където българските граждани са работили (в много случаи минимално време от един месец) преди придобиване на съответното право.
- Съществуват и ред други проблеми, поставяни многократно от БСК и АОБР, напр. придобиването на право на пенсия и различни обезщетения, без да са издължени съответните осигурителни вноски, и увеличаване на осигурителните измами, които се задълбочиха след прехвърлянето на контрола върху вземанията от НОИ върху НАП и последвалите промени на КСО.
- Това налага преди обсъждане на значими промени в режима на обезщетенията за безработица да бъде изготвен и внесен в КОО подробен и обхватен фактологичен и правен анализ от страна на НОИ, предложения за ограничаване на злоупотребите, за усъвършенстване на българското законодателство, както и оценка на съществуващите проблеми в европейската правна рамка и на финансовите разчети с осигурителните администрации на държавите-членки на ЕС.
С уважение,
Димитър Бранков
Зам.-председател НА БСК