ОТНОСНО СЪЗДАВАНЕТО НА КОНСУЛТАТИВЕН СЪВЕТ ВЪВ ВРЪЗКА С ЕВРОПЕЙСКАТА ЗЕЛЕНА СДЕЛКА
Изх. № 05-13-13 / 05.05.2022 г. |
|
ДО Г-Н БОРИСЛАВ САНДОВ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ПО КЛИМАТИЧНИТЕ ПОЛИТИКИ И |
ОТНОСНО: Обществена консултация на Проект на ПМС за изменение и допълнение на ПМС №86 от 2020 г. за създаване на Консултативен съвет във връзка с Европейската зелена сделка и за приемане на Правилник за организация на дейността на Консултативния съвет за Европейската зелена сделка
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН САНДОВ,
Изразяваме нашата подкрепа за възстановяване работата на Консултативния съвет, както и за актуализиране на структурата и предлагането на правилник за работата му. Многократно сме настоявали за адекватно структуриране и по-активна работа на Консултативния съвет, както и за създаването на специализирани работни групи към, които да покриват функционално и експертно основните секторни и/или хоризонтални политики и приоритети, свързани с Европейската зелена сделка[1].
Допълнително за повишаване ефективността от работата на Консултативния съвет, представяме следните предложения:
- По отношение правомощията на Консултативния съвет, считаме за подходящо те да се разширят като се предвиди и съгласуване на официалните позиции на България по проектите на актове, които ЕК предстои да приема.
- В обхвата на дейността на Консултативния съвет е необходимо да се предвиди и обсъждането на стратегически документи, които са от компетенциите на отделните министерства и въпреки, че не са изрично споменати в Съобщението на ЕК относно Европейския зелен пакт, са органично свързани и необходими за изработването или актуализирането на тези документи. Един от примерите за такъв документ е Енергийната стратегия.
- Препоръчваме да се предвиди предоставяне на право на всички членове на Съвета, а не само на председателя, да предлагат сформирането на комисии към Съвета.
- По отношение състава на Съвета.
- Доколкото Съветът представлява консултативен орган към Министерския съвет, чрез който се обхващат експертните мнения и становища на бизнеса, синдикатите, научната общност, неправителствените организации, т.е. консултираните страни, не намираме за ефективно политизирането на неговия състав.
- Необходимо е да бъде предложен прозрачен и ясен механизъм за идентифициране, подбор, оценка на легитимността, представителността, опита и капацитета на организациите с „опит и експертиза в областта на декарбонизацията“.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК
[1] Становище на БСК относно Консултативен съвет по Европейската зелена сделка - https://www.bia-bg.com/standpoint/view/29702/; Становище на БСК по проект на ПМС за създаване на Консултативен съвет във връзка ас Европейската зелена сделка - https://www.bia-bg.com/standpoint/view/26619/