22.01.2016

Белград договори доставка на пет нови автобуси с електрическо задвижване. Договорът бе подписан от директора на PUC GSP "Белград" и главният изпълнителен директор на "Чериът Мотърс" АД от София.

Кметът на Белград Синиша Мали подписа договор за доставка на пет нови нископодови несъчленени автобуси с електрическо задвижване.

Договорът бе подписан от директора на PUC GSP "Белград" Желко Милкович и главния изпълнителен директор на "Чериът Мотърс" АД от София, Милен Милев.

Фирмата доставчик „Чериът Моторс" АД е член на българската националната браншова организация за електрическа мобилност - ИКЕМ. Да припомним, че първия пилотен модел за използването на такъв автобус в Европа беше реализиран в София, в рамките на "Столичен електротранспорт" ЕАД.

Модерните електрически автобуси са създадени в сътрудничество между , „Хайгър" - вторият по големина производител на автобуси в Китай и „Аоуей", световният лидер в производството на ултракондензатори.

На церемонията по подписването присъстваха зам.кметът на Белград - Борко Милосавлевич, директорът на Градския транспорт г-н Митрович и секретаря по въпросите по опазване на околната среда - Горан Триван.

Синиша Мали обяви новата страница в историята на компанията за градски транспорт. За първи път в историята на града се закупуват електрически автобуси. Срокът за доставка е 150 дни, като цвета на автобусите ще бъде зелен.

"Това е част от нашата програма и план за консолидация на градския транспорт, но също така и голям напредък, защото това е абсолютно екологосъобразен автобус. По този начин Белград става част от малък брой градове по света, които използват електрически автобуси. По улиците на Белград ежедневно се движат  около 700 автобуси, които консумират стотици хиляди литра гориво, което е около три милиона литра гориво на месец. Чрез закупуване на електрическите автобуси решаваме проблем за околната среда, тъй като липсват вредни емисии. Линията, по която ще работят тези превозни средства ще бъде от  "Сава център" до Паметника на Вук и затова Белград ще бъде първата столица в Европа, която ще има цяла автобусна линия само с електрически автобуси", заяви кметът Борко Милосавлевич.

Кметът благодари на фирма "Черът Moторс" АД, която спечели търга и изрази надежда, че новите превозни средства ще работят дълги години и ще превозват гражданите на Белград.

Генераленият директор на "Черът Moторс" Милен Милев благодари на град Белград за отношението към техния продукт, което ще направи сръбската столица първата с изцяло електробусна линия на градския транспорт.

Електробусите са с капацитет от най-малко 80 пътници и функционират безпроблемно на външна температура от минус 20 до плюс 50 градуса. Времето за зареждане на автобуса е около 6-7 минути, след което изминава безпроблемно до 20 км.

Поддръжка
Разходите за поддръжка на електрически бус са значително по-ниски, в сравнение с тези за дизелов автобус, тъй като електрическият бус е:
•    Без двигател с вътрешно горене.
•    Без скоростна кутия.
•    Без система за отработени газове и катализатор.
•    Без радиатори и система за охлаждане.
•    Без впръскваща система за горивото.
•    Без маслени, горивни и въздушни филтри.
•    Без ангренажни и задвижващи ремъци.
•    Без резервоар и впръскваща система за урея.

Замърсяване
•    При най-добри условия на изгаряне на дизеловото гориво се отделят 2.6 кг CO2 за 1 литър или около 2.2 кг CO2 на 1 км.
•    При производството на 1 kWh електрическа енергия се отделят 0.8 кг CO2 във въглищни електрически централи и 0.52 кг CO2 в газови електрически централи. В резултат, за пробег на електрическия автобус от 1 км се отделят 0.8 кг CO2 на мястото на производство на електрическата енергия. В случай на използване на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници тази стойност е 0.0 кг CO2
•    Електрическият бус не замърсява града, в който се движи – при неговата експлоатация  CO2 се отделя  на мястото на производство на електрическа енергия. Освен това, отделеното количество CO2  е до 1/3 от отделеното при дизелов автобус.
•    С експлоатация на електрически автобус се постигат значителни спестявания на енергийни ресурси.
•    Електрическият бус е 2.5 пъти по-малко енергийно интензивен по отношение на кВч/км спрямо дизеловия автобус и 3 пъти по-малко спрямо CNG автобус. 

Дата: 22.01.2016

Източник: ИКЕМ

Прочетено: 3579