16.05.2019

Стопанската камара – Добрич организира форум „Взаимодействие между бизнес и образование“ с подкрепата на Общината. Това съобщи в предаването „Добрич - Блян вихрен, понесен над степ ековита...“ на Радио „Фокус Николай Радев, управител на фирма „Фоли Арт“ и председател на Стопанската камара в Добрич. Той е основният инициатор на форума, който ще се проведе в добруджанския град на 22 май.

„Идеята се роди абсолютно спонтанно на среща, на която бях при Галя Миткова, началник на канцеларията на кмета на Община Добрич. Неформално се заговорихме за образованието. Аз споделих моята кауза, а тя е решаване на проблема с кадрите, тяхната подготовка, дуалното образование, въобще всички проблеми на бизнеса, за които има наболяла нужда да бъдат решени. В процеса на разговора изникна и самата идея да бъде направена среща, на която различните страни - бизнес и образователни структури, да кажат своите проблеми. Споделихме идеята на кмета Йордан Йорданов и той веднага я прие. Оттам нататък аз споделих с колегите от Стопанска камара в София, че имаме желание да организираме такъв един форум, за който аз дори нямах намерение такава официалност да му бъде дадена. Общината оказа пълна подкрепа, заявиха че ще поканят заместник-министър, който даде тежест на самата среща, да ѝ се осигури чуваемост, за да се чуят нашите проблеми нагоре и там където трябва и съответно направиха програмата на събитието. Аз от своя страна се обадих на Петя Евтимова, която е ръководител на проекта „Домино“, който се оказва ключов за дуалното образование, полезно нещо, което ние от бизнеса за съжаление не познаваме достатъчно“, посочи Николай Радев.

Той отбеляза, че продължава анкетата, която Стопанска камара – Добрич е стартирала. Въпросите са отправени към бизнеса. Предварително направените анализи показват, че за бизнеса у нас е важен един единствен въпрос - има ли подходящи паралелки в образователната система на добруджанския град? „Масово отговорите са: имаше, но вече са закрити. Запознат съм с план-приема за миналата и за тази година. Това, което видях от справката, е, че има интересни паралелки, които биха били подходящи за местния бизнес, но няма интерес към тях от учениците. Аз си задавам въпроса защо го няма интересът? Ако връзката между образование, бизнес и фирмите е прекъсната, няма как да се случат нещата. Ако трябва образно да опиша нещата, те изглеждат като два прозореца, които гледат в различни посоки. Ако ние се съберем в една стая и си поговорим, ето ние имаме нужда от това и това, вие предлагате това и това обучение, ние сме готови да отворим нашите фирми и да поканим децата вътре в тях, да видят, да се запознаят с процеса на работа. Аз мисля, че бихме постигнали една по-различна мотивация. Самият аз съм пример за дуалната система на образование. В крайна сметка от Математическа гимназия аз завърших в Механотехникума по механизация на селското стопанство. Тогава си мислех, че ще стана художник и това изобщо не ме интересува. Оказа се, че в момента аз работя по всичките свои образования. Занимавам се и с реклама, и със земеделие. Човек не знае превратностите на съдбата къде могат да го отведат. Винаги е полезно човек да опита нещо ново и различно“, каза Николай Радев.

По думите му разговорите в тази насока тепърва предстоят. „Бих използвал възможността да поканя всички видове училища да станат членове на Стопанската камара. Ние на първия ни Управителен съвет взехме решение да поканим болници и училища и да ги освободим от ангажимента членски внос. Това го правим, за да могат те да достигат до нашата информация, ние да можем да се обръщаме към тях, защото ние имаме голяма по обем дейност. Това може да се види на сайта на Стопанската камара. Камарата в Добрич и тази в София имат единна политика по някои въпроси, които касаят не само бизнеса, но и обществото като цяло. Информирайки всички наши членове, запознавайки ги с дейността на Стопанска камара, активно можем да продължим диалога, а той ще прерасне в реални действия“, заяви Николай Радев.
Като крайна цел на търсеното взаимодействие между бизнес и образование той посочи: „Бих искал да споделя, че мотивацията която ние се опитваме да постигнем, е в следната посока – да привлечем младите хора, да ги задържим в нашия град. Това може да се осъществи чрез спазване на 5 основни принципа – инвестиции в пътна инфраструктура, инвестиции в машини, инвестиции в пазари, инвестиции в работна ръка, инвестиции в екология. Всички трябва да вървят заедно и това вече е осъзнато от бизнеса, нещата трябва да вървят ръка за ръка. Затова правим този форум заедно с Общината“.

Николай Радев обясни своя оптимизъм с усещането, което има заедно със своите съмишленици, а то е усещане за малки крачки в посока на промяна към добро. „Китайците казват: дългият път се извървява с малки стъпки“, каза Николай Радев.

Звуков файл 1

Звуков файл 2

Дата: 16.05.2019

Източник: Фокус

Прочетено: 2097