Тази година онлайн продажбите по време на кампанията "Черен петък" ще са по-високи от миналата, очакванията са за оборот от 500 милиона лева. Това каза в интервю за БТА председателят на Управителния съвет на Българската Е-комерс асоциация (БЕА) Жанет Найденова, потърсена по повод предстоящите намаления. Проучване на компанията за маркетингови анализи "Кантар" (Kantar), реализирано по поръчка на "еМаг", показва, че трима от всеки четирима българи, живеещи в градовете, възнамеряват да закупят поне един продукт по време на кампанията.

Найденова посочи, че "Черният петък" е най-голямото намаление за годината в повечето онлайн продуктови категории. "Проучванията показват, че над 70 на от българите са пазарували тогава, а по данни на БЕА само за периода 17, 18 и 19 ноември 2023 г. онлайн продажбите са надхвърлили 250 млн. лева, като до края на ноември 2023 г. са реализирани онлайн покупки на стойност над 400 млн. лева", каза Найденова. 

"Черният петък" вече започна в България. Кампанията е една седмица по-рано от Black Friday в САЩ, който по традиция е последният петък на ноември след Деня на благодарността, отбеляза тя. 

Според нея през последните години този период се наложи като най-голямата кампания с намаления за годината за онлайн продажбите. Данните на асоциацията показват, че 75 на сто от предложенията по време на кампанията са с най-ниските цени по време на "Черния петък" в сравнение с цените през цялата година. След края на ноември кампанията прелива в коледните намаления, които носят духа на Коледа и емоционалността на празника.

Потребителите промениха своите навици и очакват с нетърпение "Черния петък", като датата при различните онлайн магазини варира през целия месец ноември. Покупките по време на кампанията за някои от големите онлайн магазини и платформи представляват около 25-30 на сто от годишния оборот, анализира Найденова.

По думите й влизането в сила на Омнибус директивата (на 28 май 2022 г.) и основните правила за спазване на изискванията за онлайн търговия по време на "Черния петък" промениха процентите на намаленията и вече наблюдаваме едни реалистични отстъпки, които онлайн магазините предлагат по време на кампанията. Съгласно тази директива отстъпките трябва да се базират на последната най-ниска цена през последните 30 дни, което означава, че вече не можем да видим отстъпки от порядъка на 80-90 процента като предишните години, а реалистични отстъпки от 30-40 на сто, обясни председателят на БЕА.

Според Найденова през последните години нарастващият интерес на потребителите към "Черния петък" показва, че електронната търговия вече е навик за пазаруване на българите и отговоря на очакванията им по отношение на разнообразие от продуктови категории, добри оферти, различни начини на доставка и плащане. 

Според нея това не е просто търговска кампания, а доказателство за развиващите се навици за пазаруване, като хората не само разпознават и биха участвали в кампанията, но и планират покупки от различни продуктови категории. Огромият брой нови клиенти, които всяка година се привличат чрез кампанията "Черен петък", е ясно доказателство за продължаващото нарастване на доверието в електронната търговия и популярността на кампанията, в която потребителите намират изгодни оферти за своя вкус и бюджет, смята тя.

Найденова отбеляза още, че за различните онлайн продуктови категории възрастовите групи, които са най-активни по време на намалението, са различни. За категорията "Дрехи, обувки, аксесоари (чанти, бижута)" най-активи са 24-35 годишните, за категорията "Парфюми, лична грижа и козметика" са хората на възраст 35-44 години, а за "Бяла и черна техника и малки електроуреди" тези на 44-55 години.

Проучване на БЕА за правото на онлайн купувачите да се възползват от 14-дневния срок за отказ от поръчка показва, че процентът върнати покупки средно е 8,3 на сто. 

За различните продуктови категории процентът варира. При дрехите, обувките, аксесоарите, чантите и бижутата той е между 18 и 20 на сто. За спортните стоки - 10-12 процента, за козметиката от 5 до 7 процента. За детските стоки той е 4 на сто, за мебелите и стоките за дома между 1-2 процента, за компютрите, таблетите, мобилните телефони между 6 и 7 на сто, и за офис консумативите и аксесоарите 1-2 на сто. 

В страните от Европейския съюз (ЕС) средният процент върнати покупки е 20 на сто сумарно за всички онлайн продуктови категории, каза Найденова и добави, че категорията с най-висок процент върнати покупки е "Дрехи, обувки, аксесоари (чанти, бижута)" с 32,9 на сто. Германия е с най-висок процент за върнати поръчки  - 64,3 на сто за дрехите, обувките и аксесоарите. 

Сред най-купуваните стоки по време на "Черния петък" са дрехи, обувки, парфюми, лична грижа и козметика, детски стоки, продукти за ежедневието и домашния любимец, бяла и черна техника, големи и малки домакински уреди, мебели и стоки за дома, телефони, лаптопи, таблети и различни компютърни аксесоари, гуми, авточасти и автоаксесоари, и др. Миналата година по време на кампанията българите са похарчили средно над 620 лв., което е със 120 лв. повече в сравнение с похарчения бюджет от средно 500 лв. по време на кампанията през предходната година, посочи Найденова. 

Според нея успехът на кампаниите по време на "Черния петък" се дължи на добра подготовка и планиране, добър маркетинг и атрактивни цени, които са с най-голямото намаление за годината в повечето продуктови категории.

Подготовката за тази най-голяма кампания през годината започва 6 месеца по-рано. Експертът посочи, че техническата обезпеченост е много важна, за да може да се обработи огромният трафик, който ще бъде генериран в този период от онлайн магазините.

 

 

 

Прочетено: 260