ПРОВЕДЕ СЕ ПЪРВОТО ЗА 2025 Г. ЗАСЕДАНИЕ НА УС НА БСК
Управителният съвет (УС) на Българската стопанска камара (БСК) се събра днес на първото си заседание за 2025 г. Заседанието започна с минута мълчание в памет на Апостола на свободата Васил Левски.
Членовете на УС подкрепиха единодушно предложенията Мария Минчева – зам.-председател на БСК, да бъде номинирана за втори мандат в Европейския икономически и социален комитет, а Силвия Тодорова – директор на Център „Предприемачество“ в БСК, да стане трети представител на БСК в Икономическия и социален съвет на Р България.
Беше решено, също така, Арбитражната колегия на Арбитражния съд при БСК да бъде допълнена с двама нови арбитри – адв. Асен Алексиев (вътрешен арбитър) и адв. Стеван Димитриевич (международен арбитър).
УС на БСК прие годишните отчети за 2024 г. на две от търговските дружества на БСК – „БСК-Комерсконсулт“ ЕООД и БИК „Капиталов пазар“ ЕООД.
Сред приетите от УС на БСК документи бяха Отчет за дейността на БСК през 2024 г. и Работна програма на Камарата за 2025 г. Бяха приети и Приоритети на БСК за развитие на конкурентоспособна икономика. В документа се подчертава следното:
„В условията на глобални икономически промени, България се намира в критичен момент на своето развитие, изправена пред предизвикателства, които изискват решителни действия и стратегически подходи. Икономическото развитие на България през последните десетилетия разкрива както положителни, така и отрицателни тенденции. От една страна, България постигна известна макроикономическа стабилност и привлече значителни чуждестранни инвестиции в определени сектори. От друга страна, редица ключови предизвикателства, включително липсата на структурни реформи, слабата институционална среда и недостатъчната ефективност на публичните разходи, продължават да възпрепятстват дългосрочното развитие.
Необходимо е България систематично да работи за подобряване на конкурентоспособността на българската икономика, измерено чрез конкретни показатели, в т.ч. производителност на труда, иновации, дял на завършилите висше образование в STEM специалности, дигитална трансформация на икономиката, способност за привличане на преки чуждестранни инвестиции, публичните капиталови разходи като % от БВП, въглероден интензитет на икономиката, енергиен интензитет на индустрията, подобряване на институционалната среда и условията за правене на бизнес.
България се нуждае от амбициозна реформаторска програма, с конкретни национални цели, насочени към реализация на догонващ икономически растеж, увеличаване благосъстоянието на населението, превръщайки страната ни в място, което е привлекателно както за инвестиции, правене на бизнес и развитие на иновации, така и за живеене, (културно-исторически, кулинарен) туризъм, обмен на знания и развитие на потенциала на младите хора.“
Членовете на УС бяха запознати с основните акценти в оперативната дейност на БСК в периода 11.12.2024 г. – 19.02.2025 г.:
- През отчетния период е проведено едно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което са разгледани проектите на Закон за бюджета на НЗОК, Закон за бюджета на ДОО и Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., по които БСК е предоставила писмени становища.
- Проведени са и три заседания на Пленарната сесия на Икономическия и социален съвет на РБ, на които са приети: становище на тема „Районите на планиране в Република България на ниво NUTS 2“, Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, становище на тема „Политики за стимулиране за догонващ икономически растеж на България“, Декларация на ИСС относно присъединяването на България към еврозоната и Отчет за дейността на ИСС за 2024 г.
- Членовете на група "Работодатели" на Европейския икономически и социален комитет гласуваха категорично против становището на ЕИСК относно "ИИ в полза на работниците: лостове за оползотворяване на потенциала и смекчаване на рисковете от ИИ във връзка с политиките в областта на заетостта и пазара на труда" и представиха контрастановище, което ще бъде приложено към становището на ЕИСК, тъй като то получи една трета от гласовете (112 гласа "за", 136 гласа "против" и 11 гласа "въздържал се").
- В рамките на BusinessEurope представителите на БСК участваха активно в дискусията на приоритетите на европейския бизнес, обобщени в документа „Рестартиране на Европа: Икономическият успех на Европа - дело на всички“. По инициатива и покана от френската партньорска организация MEDEF, Българската стопанска камара се присъедини към „Европейски бизнес ядрен алианс“ (Alliance Patronale du Nucléaire). В него са представени 14 европейски работодатели организации и 19 национални организации, които се обединяват около идеята Европа да се превърне в декарбонизирана, конкурентоспособна и суверенна икономическа сила.
- През отчетния период БСК е изготвила десет становища по редица законопроекти, вкл. за бюджетите на Република България, ДОО и НЗОК, за мерките за ограничаване на печалбите и пряк контрол на цените на хранителни стоки от първа необходимост, за индустриалните паркове и др.
- Представители на БСК са участвали в множество работни срещи, инициативи и обсъждания по актуални теми и проблеми. Продължава работата и по проекти с външно финансиране, осъществявани от БСК.
Следващото заседание на УС на БСК ще се проведе на 9 април 2025 г.