27.07.2022

"Европейската икономика може да влезе в рецесия през зимата" - това заяви Ерик Нилсен, старши икономически съветник в италианската банка UniCredit. Супа от кризи - енергийна, политическа, горещини, пожари и тук не говорим само за България, а за цяла Европа. На този фон, у нас имотният пазар се развива активно. Наш гост в "Студио Actualno" е икономистът Иван Велков от Международна федерация "Недвижими имоти" и член на УС на Българската стопанска камара, с който коментираме темата.

Долар и евро са с почти еднакви стойности вече. Това трябва ли да ни тревожи?

Силният долар винаги се е появявал в моменти на световна криза и рецесия. Просто бяхме забравили тези времена на такава инфлация и непредвидимост на световните пазари и как всичко това влияе пряко на домакинства и бизнес.

Икономическа рецесия - това ли следва?

Европа нямаше как да предвиди това, струпаха се много фактори. Кризата с енергоносителите от средата на миналата година вещаеше увеличение на голяма част от разходите, но никой не подозираше тогава, че възстановяването от пандемията ще съвпадне с войната в Украйна.

Ще ни засегне ли осезаемо?

България заради традиционното си изоставане и забавяне в редица сектори и отрасли има опцията да вижда какво се случва в други страни и пазари и да използва този опит. На цяла Европа и предстои да осъзнае нуждата от местно производство, материали, услуги, а не да внася от далечни пазари всичко. Това ще е обединен истински пазар. Практиката да се внасят най-евтини суровини от Русия и Китай определят зависимост както виждаме. Югоизточна Европа и Балканите имат своя шанс в тази насока.

На фона на всички кризи обаче е активен. Докога ще растат цените? Няма ли да се спука балонът?

Имотите винаги са една котва, която винаги остава в някаква степен много по-сигурна и стабилна на фона на турболенциите на финансовите и икономическите пазари.

Стойността на един качествен имот много трудно спада, в сравнение, ако вложим същото количество пари в покупката на луксозен автомобил или в криптовалути.

Ако говорим за балони - това което се случва с криптовалутите е много по-притеснително от гледна точка на инвестиция.

Защо поскъпват имотите?

Разходите за материалите за една съвременна сграда са много повече или за ремонта, или за нуждата от едно дълбоко енергийно обновление - тема все по-важна с оглед цените на енергоносителите.

Старо или ново строителство?

Има разлика между стойност и цена на имот. Има много спекулация от собственици на имоти, които се възползват от поскъпването на новите имоти. Има сгради, които са построени последните години, отговарят на съвременни стандарти за енергийна ефективност, печелят награди и като дизайн, а на съседния ъгъл има сграда, която не е безопасна от чисто конструктивна гледна точка, чиято цена също поскъпва. Ако един купувач се обърне към специалист, който да анализира надеждността на стара сграда, имот в нея никога няма да има същата цена.

Ще продължат ли банките да отпускат - вижте още в интервюто с Иван Велков!

ВИДЕО

Дата: 27.07.2022

Източник: Actualno.com

Прочетено: 1215