БСК АПЕЛИРА КЪМ НС ДА НЕ ПРИЕМА ЗАКОНА ЗА АДВОКАТУРАТА
Изх. № 02-00-35 / 23.06.2016 г. |
|
ДО Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ СРЕДСТВАТА ЗА МАСОВА ИНФОРМАЦИЯ |
ОТНОСНО: |
Приемането на първо четене от Комисия по правни въпроси на ЗИД на Закона за адвокатурата (554-01-14/ 23.01.2015 г.) |
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Вчера, 22 юни 2016 г., под натиска на адвокатски „протести“, Комисията по правни въпроси при Народното събрание прие на първо четене Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата.
Законопроектът ограничава конституционно гарантирани права, като правото на труд и свободна стопанска инициатива, засяга права на регулирани професии, създава условия за установяване на монопол върху определени дейности и нарушава права на търговците, като потребители на адвокатски услуги.
Срещу този законопроект има над 30 отрицателни становища, между които на НСТС, на работодателските и синдикалните организации, на професионалните сдружения на нотариусите, експерт счетоводителите, прокуратурата и редица структури в държавната администрация. С решение 352/2015 г. Комисията за защита на конкуренцията оцени редица текстове от законопроекта като противоречащи на правилата на конкуренцията.
Законопроектът беше приет, въпреки острата обществена реакция срещу него и при отчитане от страна на вносителите на неговите несъвършенства, както и при заявени намерения от членовете на Комисията по правни въпроси да се внесат необходимите промени между първо и второ четене в зала.
Считаме за опасна тенденция политически решения да се приемат под влиянието на уличен натиск от една гилдия, без да се отчита балансът на интересите на всички професионални групи и обществото като цяло.
Недопустимо е именно Комисията по правни въпроси да предлага на Народното събрание приемането на противоконституционни закони!
Апелираме народните представители да не приемат на първо четене законопроекта в пленарна зала, докато не бъде променен по начин, съответстващ на Конституцията и синхронизиран със законите в страната.
Ако парламентът продължава да показва, че водещ за неговите решения е уличният натиск, работодателите могат да премерят сили с адвокатите на полето на площадната демокрация.
С УВАЖЕНИЕ,
/п/
БОЖИДАР ДАНЕВ
Изпълнителен председател