Акценти от пресконференция на БСК
„Мерки за извеждане на сивата икономика на светло
и оздравяване на социално-осигурителната система”
(Акценти от пресконференция на БСК, проведена на 12 март 2007 г., с участието на Божидар Данев – Председател, Дикран Тебеян – Зам.-председател, Наталия Събева – Главен юрисконсулт)
Актуално състояние / проблеми:
-
Състоянието на икономиката е добро (официален ръст за 2006 г. – 6.5 %, реален – около 7.8%),
-
Ръст на доходите на населението - 13 % през 2006 г., при съществуването на косвени индикатори, че този ръст е по-висок от официалния:
-
Ръст на потреблението – 12 %,
-
Ръст на спестяванията – 22 % (5.1 млрд. лв.),
-
Ръст на продажбите на нови коли – 26 %,
-
Ръст на потреблението на горива (във физически обеми) – 7.9 %.
-
Ръст на преките чуждестранни инвестиции:
-
Преки чуждестранни инвестиции | 2004 г. | 2005 г. | 2006 г. |
Общо: | 2727,5 | 2326,0 | 4015,0 |
Операции с недвижими имоти | 225,3 | 464,1 | 1204,9 |
Строителство | 78,9 | 189,5 | 400,4 |
Некласифицирани | 18,8 | 21,5 | 359,0 |
ИЗВОД: Има сериозни по размер скрити доходи, чийто източник е сивата икономика. Този факт вече придобива характер на епидемия, която подрива устоите на конкурентната среда. В измамните схеми по укриване на доходи фактически участва и работникът, който се съгласява да получава реално повече от официално декларираните суми и дължимите към тях осигурителни вноски.
Какви са източниците на тези средства?
-
„Черна каса”, които се пълнят от:
-
Неиздаване на платежни документи или фактуриране под реалната цена на стоките и услугите;
-
Занижени цени при продажба на активи, дружества, дялове, акции.
-
-
„Бяла куха каса” – кухи касови наличности.
СЛЕДОВАТЕЛНО: Става дума за документна измама (= съставяне на документи с невярно съдържание – фактури и договори), която води до:
-
данъчна измама – плащане върху по-ниска база на ДДС, акцизи, корпоративен данък,
-
измама към акционерите при разпределението на печалбата.
Възможности на съществуващата нормативна база
Различните закони (Кодекс на труда, Кодекс за социално осигуряване, Данъчно-осигурителен и процесуален кодекс, Наказателен кодекс, Закон за счетоводството и др.) съдържат разпоредби, регламентиращи задълженията на работодателя във връзка с осигурителното законодателство. Няма, обаче, ефективни санкции, а те са:
-
Административни санкции:
-
По ДОПК глобата е от 50 до 500 лв. (теоретично се отнася и до работника, но фактически няма механизъм, по който да се установи неговото неправомерно поведение);
-
По Закона за счетоводството глобата е от 100 до 300 лв. (за физическо лице) и от 300 до 500 лв. (за търговско дружество);
-
По ЗДДС глобата е от 200 до 2500 лв.
-
-
Наказателна отговорност:
-
За укриване или неплащане на данъчни задължения над 3000 лв. – лишаване от свобода до 5 години и глоба до 2000 лв.
-
За укриване или неплащане на данъчни задължения над 12000 лв. – лишаване от свобода от 3 до 8 години и конфискация на част или на цялото имущество на виновния.
-
Без да се налага въвеждане на наказателна отговорност за неплащане на осигурителни вноски, действащото законодателство дава достатъчно възможности за търсене на отговорност за измама, документални престъпления и деклариране на неверни данни.
Предложения на БСК за промени в нормативната база
-
Амнистия за нарушения на данъчното и осигурителното законодателство, свързано с укриване на реалните доходи;
-
Въвеждане на санкция (глоба) за работника за получаване на възнаграждение, по-високо от договореното в трудовия договор.
-
Освобождаване на работника от глоба, ако сигнализира НАП, НОИ и Икономическа полиция за това, че работодателят му плаща допълнителни средства, без да са осчетоводени. Закрила на такъв работник – уволнение, само след разрешение на Главна инспекция по труда; запазване в тайна самоличността му; допускане на анонимни сигнали и проверки по тях и др. подходящи мерки.
-
Въвеждане на задължение работодателят да внесе пълния размер на осигурителните вноски, включително и личните осигурителни вноски, за целия период на трудовия договор:
-
на работник, сигнализирал за неосчетоводени плащания, частта от вноските, полагаща се за фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване, ще бъде насочена към съответните индивидуални партиди на този работник в универсалните и професионалните фондове;
-
за всички останали работници осигурителните вноски се внасят в бюджета на ДОО, без да се насочват към индивидуалните партиди на тези работници във фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
-
-
Приватизация на контролните функции: Поради ограничения капацитет на контролните органи, предлагаме НАП да лицензира частни експерт-счетоводители, на които да възлага извършването на ревизии в предприятията и да получават процент от сумите по констатираните финансови нарушения. Актовете по констатираните при проверката нарушения се издават от НАП.
Очаквани резултати от предложените мерки
-
Нарастване на БВП,
-
Нарастване приходите от ДДС, акцизи и корпоративен данък,
-
Нарастване приходите в осигурителната система и възможност за увеличение на пенсиите,
-
Възможности за нарастване на средствата за образование, здравеопазване и пр.